• Українська
  • English
Телеінтерв’ю: поле бою або партія у чотири руки?

Телеінтерв’ю: поле бою або партія у чотири руки?

20.04.2010

20 квітня відомий тележурналіст, ведучий програм «Обличчям до міста» на 7 телеканалі та «Пряма мова» на телеканалі ОТБ, редактор рубрики «Старості» на сайті Агентства «МедіаПорт», актор театру «Мадригал» Філіп Дікань для магістрантів і гостей кафедри медіа-комунікацій провів відкритий авторський майстер-клас за темою “Телеінтерв’ю: поле бою або партія у чотири руки?”. Шлях до роботи журналіста у Філіпа Діканя був непростим. Філіп є випускником історичного факультету нашого університету.
Ще за часів навчання талановитий студент отримав сценічний досвід: спочатку у легендарній харківській команді КВН, потім – у театрі “Мадригал”. А з часом Філіп взяв участь у кастингу на харківському телебаченні і… отримав перемогу. Так історик і актор свідомо “перепрофесіоналізувався” до тележурналістики. Чи можна навчити мистецтву “телеінтерв’ю”? Відповімо так: не можна навчити. Можна навчитися. Буквально: навчити-ся. Очевидно, не з книг і не з абстрактих міркувань про чужий досвід походять знання і навички майстерності телеінтерв’юера. Тільки власний досвід і рефлексія над ним – такий шлях до успіху.
Багаторічна праця Філіпа Діканя на телебаченні зробила його відомою медіа-людиною і універсальним фахівцем. Десятки, а може й сотні інтерв’ю – з політиками, громадськими діячами, бізнесменами, художниками, акторами… Різні люди, різні сфери інтересів, різні характери і психотипи. Так телеінтерв’юер стає своєрідним Homo Universalis: він і психолог, і дипломат, і лікар, і радник, і юрист, і суддя, і просто приємний співрозмовник. Не слід забувати, що кожне телеінтерв’ю – це невеличкий шедевр Communication Art. Ризик. Готовність до несподіваного і неочікуваного. П’єса з відкритим фіналом. Можна дати таку дефініцію: телеінтерв’юер – це комунікативіст-медіатор. Людина, що існує на межі різних світів. Звідси і ключові вимоги до цієї професії: широка ерудиція, гнучке мислення, швидка реакція, комунікабельність, відвертість до “нескінченного діалогу”. Під час майстер-класу Філіп Дікань (зрозуміло, настільки, наскільки це можливо в стінах навчальної аудиторії) щиро поділився зі слухачами своїм унікальним досвідом і навіть розкрив деякі таємниці і тонкощі професії телеінтерв’юера: від специфіки підготовки телесюжету і особливостей проведення прямого ефіру до заповідей тележурналістської етики. Філіп Дікань почав свій майстер-клас, присвячений мистецтву телеінтерв’ю, з зауваження про те, що він ще вчиться і вершина його творчості попереду. Безперечно, однак, в «послужному списку» відомого журналіста вже числяться інтерв’ю з провідними українськими політиками та діячами мистецтва (наприклад, з актором Олександром Філіпенко або поетом і співаком Олексієм Кортнєвим). Не маючи спеціального журналістської освіти,
Філіп Дікань отримав досить значний досвід як телеведучий і журналіст. Він згадав багато корисних для учасників майстер-классу ситуацій із власної практики. Не слід забувати, що Філіп Дікань – актор Харківського театру «Мадригал». Чи потрібна акторська майстерність, щоб вести телеінтерв’ю? Безумовно. Людина, яка дає інтерв’ю, хоче висловити свою думку, сказати про «наболіле», а журналіст повинен отримати від нього потрібну інформацію. Це дві основні мети, які стоять перед будь-яким інтерв’ю, особливо телевізійним. Щоб їх досягти, причому зробити це так, щоб глядачам було цікаво дивитися передачу, потрібно, в першу чергу, «розкрити» гостя телестудії, а потім залишається уважно слухати і вести бесіду в потрібне русло. Для цього існує безліч прийомів, журналістських професійних хитрощів, якими і поділився Філіп Дікань. На перший погляд, це такі зрозумілі речі як, наприклад, дружня бесіда за кілька хвилин до того, як загориться червоне «вічко» камери. Але тут теж не слід перегинати палицю, щоб уникнути казусів. Іншими словами, інтерв’ю – справа тонка. Філіп Дікань назвав свій майстер-клас «телеінтерв’ю: поле бою або партія в чотири руки?». Перший варіант – це, все ж таки, небажане явище: краще обійтися мирною співпрацею, при якій кожна сторона досягає своєї мети і залишається задоволеною. Незабутній майстер-клас! Насправді, є привод для міркувань. Так, можливо, мистецтву телеінтерв’ю і можна навчитися, але все ж таки (і саме у цьому є найважливіші уроки спілкування з Філіпом Діканем), напевно, талант телеінтерв’юера – це дар і іскра Божа…

Катерина Світлова, Лідія Стародубцева

apteka mujchine for man ukonkemerovo woditely driver.

x
Senso Coffee — інтернет-магазин свіжосмаженої кави з доставкою по Україні.